|
#1
|
||||
|
||||
|
Rekisteröinnistä
Hain juuri kilvet Vetteen. Kylmästi lyötiin käteen 6-merkkiset, vaikka ennakolta oli puhuttu, että 5-merkkiset tulee jne. jne. . . . Mutta hätä ei kuulemma ole tämän näköinen: AKE:lta on tulossa keväällä uusi kilpiryhmä, joka on tarkoitettu jenkkiautoihin. Tarkempaa tietoa asiasta ei minulla ole, mutta sanottiin, että kevääseen asti pitäisi yrittää pärjätä näillä ilman EU:ta olevilla. Sitten asia korjaantuu.
Onko kenelläkään parempaa tietoa asiasta? ![]()
__________________
========================
66 vuotta kivenä kengässä |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Ei ole tietoa...Kuulemmahan taitaa nuo "lyhyet kilvet" olla myyty loppuun katsastuskonttoreilta. Ja kyllähän se on Vetten(kin) raiskausta kun noita näkee pitkillä kilvillä.
Huhua tuosta "ratkaisustahan" on kuulunut jo viime kesästä lähtien. AKE:n sivuilta ei tästä arvatenkaan hiiskuta mitään. Etuhelman allehan tosin C4:ssä taitaa upota pidempikin kilpi. [vuodatusta] Ei (amatööri) vaan ymmärrä että miksei Suomessa voida ratkaista tätä ongelmaa samalla tavalla kun vaikka Länsi-Suomessa (Ahvenanmaalla), Ruotsissa tai Virossa, jossa siis on kapeammalla fontilla toteutetut kapeammat kilvet tarjolla autoihin, mihin pitkät ei mahdu. Ja ompa näissä vielä EU tunnuskin vasemmassa reunassa (ainakin Virossa), jos se tekee onnelliseksi. Kirjaimia ja numeroitahan olla vaikka kuin monta, kuhan kilven ulkomitat olisivat vaikka jenkkikilven tasolla, niin ei tarvisi turvautua peltisaksiin kilven asennuksessa... [/vuodatusta] Alkaakos Vette olla jo liikennöintikunnossa?
__________________
Harrasteina 911 (993 Gemballa) & MB R129 & C123 & C124 Ex: Corvette '89 Coupe Ex: Corvette '68 Convertible Ex: Corvette '79 Coupe Last edited by Juhis. : 28.12.2009 at 09:57. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Quote:
Taitaa olla enemmänkin kiinni "Pyhän Byrokratiuksen" halusta tehdä asioista vaikeampia kuin ne ovat tai sitten toinen vaihtoehto on, että suomalaisen poliisin näkövaatimukset on luokiteltu tietyn tekstikoon mukaan, joten pienempää tekstiä ei voi käyttää . . . Toivottavasti tuo aiemmin mainittu uusi kilpikoko saadaan käyttöön. Kilvet ilman EU-tunnusta on tilattu. Vette on periaatteessa ollut liikennekunnossa jo jonkin aikaa. Vaihdelaatikko on vaihdettu ja pelaa kuulemma hienosti. Itse en ole vielä rempan jälkeen päässyt ajamaan. Auto on tällä hetkellä lämpöisessä tallissa Lahdessa sillä poika lähti Thaimaahan kolmeksi viikoksi ja häneltä jäi jotain "virityksiä" tekemättä ennen lähtöä - mm. turbiinin vaihto. Tässä välissä onkin hyvä hoitaa nuo kilpiasiat jonkinlaiseen kuntoon.
__________________
========================
66 vuotta kivenä kengässä |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Jollakin Kouvolan konttorilla oli vielä muutama kuukausi sitten lyhyitäkin kilpiä. KAveri kävi autoonsa lyhkäiset hakemassa. Kannattanee soittaa AKE:en ja kysäistä miltä konttorilta vielä lyhyitä kilpiä löytyy, jos sellaiset haluaa.
__________________
1975 coupe 350cid ("L48") + 4sp |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Quote:
Viime keskiviikkona, sen jälkeen kun olin ne 6-merkkiset saanut, tehty kysely antoi tulokseksi, ettei Kouvola - Kotka - Hamina -alueelta löydy viisimerkkisiä kilpiä. Kaikkiin konttoreihin en soittanut, mutta tällainen tieto oli kaikilla, joille soitin. Täytyy vain odotella niitä tulevia kilpikokoja. Eiköhän sen pitkän kilven eteen saa jotenkin viriteltyä.
__________________
========================
66 vuotta kivenä kengässä |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Quote:
Kannattaa soittaa suoraan akeen, niillä on tiedossa mitä kilpiä milläkin konttorilla on. Voivat jopa hakea sinua lähimmän konttorin kun annat postinumeron. Mutta tosiaan jos keväällä jo on tiedossa helpotusta asiaan niin kannattaa ne 6-merkkiset varmaan pitää siihen asti. Ja eteenkö kilpi? Etkös sä katsastanut sen auton jo? |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Quote:
Ainakin Kouvolassa, Alakylän katsastusasemalle jäi vielä kolmet lyhyet kilvet mun kilpien jälkeen marraskuussa, tosin EU kilpinä !! --
__________________
LSx 345 hp Pappamaatti We're Going Green
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
Quote:
EU-kilpiähän ne on konttorilla, eli ensin EU-kilpi ja kun sen saa kouraan niin tilaamaan uutta samalla tunnarilla ilman EU tunnusta. Tuolta alakylästä taisi kaverinikin autoonsa kilvet hakea.
__________________
1975 coupe 350cid ("L48") + 4sp |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Quote:
Auto on katsastettu marraskuussa ja kilvet haettu 23.12. samaiselta Alakylän katsastusasemalta.
__________________
========================
66 vuotta kivenä kengässä |
|
#10
|
||||
|
||||
|
Quote:
Ok, sitten ne on finaalissa. Itte kävin muistaakseni joskus marraskuun alkupäivinä ?? --
__________________
LSx 345 hp Pappamaatti We're Going Green
|
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links | |||||
|