|
#1
|
||||
|
||||
|
Runkonumero?
Onko runkonumero usa/euro malleissa stanssattu samaan paikkaan? (C-5)
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
euromallissa
Euromallissa runkonumero on hakattu oikeanpuoleisen mustan runkopalkin sisäpuolelle ja se näkyy aukiolevan konemuovin ja etupuskurin välisestä raosta. Minun yksilössä yksi numero oli hakattu väärinpäin ja rekisteröintikatsastuksessa katsuri sitä hieman tuumi, mutta uskoi kuitenkin auton olevan sama kuin papereissa. Otteeseen tuli merkintä, että yksi runkonumero stanssattu väärinpäin.
Last edited by Puman : 05.08.2010 at 10:21. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Quote:
Filatelian maailmassa toi nostais hintaa 3000 kertaiseksi.
__________________
The eyes are useless when the mind is blind... |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Aika jännä tuo Pumanin juttu. Ei siksi että numero olisi stanssattu ylösalaisin mutta siksi että sen täytyy tuossa tapauksessa olla kaiverrettu ylösalaisin.
Se palkki on "suurlujuusterästä", se runkonumeron kohta on oikeastaan täysi mahdottomuus lyödä meistillä (olen kokeillut..). Tehdaskin on näköjään huomannut saman ja käyttänyt kaiverrinta stanssin sijaan. Jokaisessa numerossa ja kirjaimessa on omat pienet omituiset toistuvat muotonsa, joka kertoo ettei niitä ole tehty käsin vaan ne tekee kone. Siksi jännää.
__________________
Vettelöitä ja muita vehkeitä rassauksen kohteina: www.tapanen.net |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Quote:
__________________
Ex -74 convertible Ex -76 C3 Ex -98 Indy PC |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Quote:
|
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links | |||||
|