FinnShark
Home Forums Gallery Links Events Members Search Today's Posts Mark Forums Read Register
Go Back   FinnShark > Finnish Section > Yleistä keskustelua
User Name
Password

Yleistä keskustelua Kaikki harrastukseen yleisesti liittyvät löpinät tänne.

Closed Thread
 
Thread Tools
  #1  
Old 19.07.2005, 22:29
morgan_kane's Avatar
morgan_kane morgan_kane is offline
US Marshal
 
Join Date: Jul 2005
Location: Joensuu
Posts: 1,133
morgan_kane on oikealla tiellä
vette hankittu !!

Tuli sitten ostettua Mastodontilta tuo täälläkin myyntipalstalla ollut c4. Autohan tuntuu olevan hyvässä kunnossa kaikin puolin, takana nyt 500km. Pari pikku murhetta esiintyy, olisiko kellään neuvoa:

- Lämppärin suulakkeista ei tule ilmaa. Puhallin kyllä pyörii ja muuttaa nopeuttaan kun ilmastointilaitetta säätää. Ilmaa ei kuitenkaan tunnu tulevan mistään. Tämäkin toimi vielä päivällä.. lieköhän joku putki irronnut paikaltaan, ja kuinkahan pahassa paikassa nuo lie?

- Turvavyöt ei kiristy,, eli kun vyöstä nykäisee, niin ei lukita niin kuin kolaritilanteessa pitäisi, vaan antaa myöten vaikka kuinka paljon. Vyöt ei myöskään kelaudu kunnolla sisään. Pystyyköhän näitä vöitä ite remppaamaan, vai pitääkö suosiolla hankkia uudet?

Pieniä vikoja kaiken kaikkiaan, ja olenkin ostokseen tyytyväinen. Tärkeintä olisi nyt saada ilmaa kiertämään. Toivottavasti joku guru täällä osaa neuvoa.
  #2  
Old 19.07.2005, 23:06
Nipa's Avatar
Nipa Nipa is offline
Konkari
 
Join Date: Apr 2004
Location: Tyrvää
Posts: 2,822
Nipa on oikealla tiellä
Send a message via MSN to Nipa
Onnea ostokselle!
__________________
- 69 Corvette Coupe 427, ?/? 4 spd.
- 71 Corvette Coupe, white/black 4 spd.
- 95 Corvette Convertible, yellow/beige



EX: - 99 Corvette Convertible, white/black
EX: - 88 Corvette Coupe, black/black
  #3  
Old 19.07.2005, 23:13
groovyjay's Avatar
groovyjay
 
Posts: n/a
Onnea uudelle Vette-Hemmolle! C4 puolelta saa varmasti hyviä vinkkejä kysymyksiin. Mulla C4 tietous on melkein 0
  #4  
Old 20.07.2005, 09:10
ZR1's Avatar
ZR1 ZR1 is offline
Konkari
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,088
ZR1 on tuntematon tekijä tässä vaiheessa
Re: vette hankittu !!

Quote:
Originally Posted by morgan_kane
- Turvavyöt ei kiristy,, eli kun vyöstä nykäisee, niin ei lukita niin kuin kolaritilanteessa pitäisi, vaan antaa myöten vaikka kuinka paljon. Vyöt ei myöskään kelaudu kunnolla sisään. Pystyyköhän näitä vöitä ite remppaamaan, vai pitääkö suosiolla hankkia uudet?

.

Jenkeissä on yleisesti käytössä turvavöissä ns. massaheiluri mekanismi. Jos nykäiset vyötä, kun auto on paikallaan vyö ei lukitu, mutta kokeile, kun jarrutat..
  #5  
Old 20.07.2005, 10:14
Masa's Avatar
Masa Masa is offline
Corvetella since 1990
 
Join Date: Apr 2005
Location: Tuusula
Posts: 3,172
Masa on oikealla tiellä
Täää turvavyö juttu on niin , että sitä kutsutaan ns. mukavuustoiminnoksi.
Myös muissa jenkeissä toimii noin
Jenkki asiakas on niin mukavuudenhaluinen , että he eivät tykkää siitä , että vyö "kiristää" , näin tehtaat kehittivät nämä "mukavuusvyöt"
Toimen syy vois olla se , että jenkki hemmot on yleesä vähän mahakkaampia heppuja , joten senkin suhteen...
__________________
Ei se eka auto sitä jonoo tee...
  #6  
Old 20.07.2005, 11:55
Rokka's Avatar
Rokka Rokka is offline
Aktivisti
 
Join Date: May 2004
Location: Hyvinkää
Posts: 544
Rokka on oikealla tiellä
Quote:
- Lämppärin suulakkeista ei tule ilmaa.

Miten totesit että puhallin pyörii? Äänestäkö?
-Puhaltimen päästä voi olla siipikehä irti ja pelkkä akseli pyörii.
-Puhallin ei ehkä pyöri sittenkään.
-En usko että mikään putki tai letku olisi irti niin ettei mistään tule yhtään ilmaa mihinkään. Jos tuossa autossa (vuosimalli ?, automaattinen vai manuaalinen ilmastointi? ) on samanlainen ilmastointiratkaisu kuin 1990 autossa niin jos puhallin pyörii, silloin tulee myös ilmaa aina jostain vaikka läpät olisi jumittuneet johonkin asentoon.
-Jos autossasi on erilainen läppäsystemi kuin 1990. niin voihan olla että joku läppä sulkee ilman tien täysin, silloin kokeile akku irti vähäksi aikaa, jolloin ilmastointi nollautuu, ja läpät etsivät oikean asennon. Jos läpissä mekaanista vikaa, esim alipaineletku irti, silloin tuo ei auta.
__________________
Laiskuus vei tukan ja lihat. Turha muuta syyttää.
  #7  
Old 23.07.2005, 12:32
Finnshark's Avatar
Finnshark Finnshark is offline
Nysvääjä
 
Join Date: Jan 2004
Location: Madrid
Posts: 4,905
Finnshark has a reputation beyond reputeFinnshark has a reputation beyond reputeFinnshark has a reputation beyond reputeFinnshark has a reputation beyond reputeFinnshark has a reputation beyond reputeFinnshark has a reputation beyond reputeFinnshark has a reputation beyond reputeFinnshark has a reputation beyond reputeFinnshark has a reputation beyond reputeFinnshark has a reputation beyond reputeFinnshark has a reputation beyond repute
Onnea uuden auton ostosta!

Tämä keskustelu on kahteen kertaan esillä, joten lukitsen tämän osan ja jatketaan keskustelua täällä: C4 / vette hankittu - pikku murheisiin apua pyydetään
Closed Thread


Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests)
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +3. The time now is 11:36.

Sponsored Links




Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.