|
#1
|
||||
|
||||
|
konepelti jumissa
Moi,
Nyt ois hyvät neuvot kalliit kun konepelti jumittui kiinni. Olen aikoinaan laittanut nippusiteet aukaisumekanismeihin jotta hätätapauksessa saan kuidun niillä auki, mutta kun ei aukea niilläkään kuin vänkärin puolelta. Kuskin puolelta ei aukea vaikka kuinka nykii nippusidettä ja ei auta sekään kun jalkatilasta nykii suoraan vaijerista. Oisko mitään hyviä poppakonsteja tarjolla??
__________________
-1991 vette- |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Quote:
Kannattaa kokeilla nykiä sitä nippusidettä ja samalla yrittää nyhtää konepeittoa auki. Lienet kyllä yrittänyt jo sitäkin... Mulla olis 'avausrauta' ![]() Asusteletko missäpäin?
__________________
6-speed Auto 2008 Atomic Orange Corvette Coupé
582 Nm @ 4500 rpm
448 hp @ 5950 rpm
Heaven wouldn't be so high I know
if the times gone by hadn't been so low
The best laid plans come apart at the seams
and shatter all my dreams
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Quote:
Joo olen kokeillut samaan aikaan repiä kuitua kun nippusidettäkin, mutta kiinni on ja pysyy.. Tuo avausrauta vois kyllä toimia, pitääpä vääntää tangosta sopiva, kiitti vinkistä! Täällä Oulun kupeessa asustelen.
__________________
-1991 vette- |
|
#4
|
||||
|
||||
|
__________________
Dark Blue Metallic Corvette Coupe -88 Rosso Corsa Ferrari 360 Modena F1 -01 Light Pewter Metallic Corvette Coupe -02 Mulsanne Blue Corvette Convertible LT-1 -71 |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Muista tehdä kunnon puts-puts noille pyöreille lukoille ennenkuin lyöt takaisin kiinni, ne kyllä jumahtaa kunnolla sitten kun jumahtavat.
Itse sain pitkillä taivutetuilla kärkipihdeillä konepeiton auki myös kolhimatta, mutta Yorccin pro-tool aina paras.
__________________
C4 Corvette, love her till my death. C4 1986 4+3man. http://www.cardomain.com/ride/3332770 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Toi pro-tool on tehty Taunuksen takaluukun jousesta ja muutamat konepeitot sillä on taidettu jo avata.
Työkalun on oltava suht jämäkkää tavaraa ja mielellään mahdollisimman ohut.
__________________
1990 ZR-1 LT5, 1984 L83, 1972 SBC, 1971 LS5,
2006 Convertible projekti ja 1978 L-82 projekti |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Maalitelan varresta tein itselle aukaisu työkalun ja ainakin oman luukun sain auki.
__________________
ex C4 -84 LT1 ex C4 -87 |
|
#8
|
||||
|
||||
|
No aukesihan se viimein, konsti oli se että nippusiteestä vetämällä samalla painoin suht paljon kuskin puolen lukon kohdalta.
Rytäkässä tuli tiensä päähän kuskin jalkatilassa oleva avaus kahvan muovinen kiinnike, halkesi niin että kahvaa ei saa enään pysymään paikoillaan, mutta tuo nippuside patentti toimii varsinkin kun rasvasin lukot hyvin. Kiitokset kaikille avusta!
__________________
-1991 vette- |
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links | |||||
|