|
#1
|
||||
|
||||
|
Kohtaaminen luontokappaleiden kanssa
Juu näin kävi tänään että moottoritiellä kävi yhdelle sorsapoikueelle melko kehnosti. Vähän sain pientareelle väistettyä kun emo ja noin 10 poikasta päättivät moottoritien ylittää, mutta huonosti kävi "hitaiden kaistalla" ajaneen pakettiauton kohdalla.
Itse en ole kuin muutamaan siiliin törmännyt, yhtä peuraa väistänyt ja yksi pikkulintu on maskiin jäänyt. Kuullut olen että raadot pitäisi aina korjata tieltä pois, mutta mitenkäs on noin vilkkaana aikana? Siinä oli molemmat radat täynnä autoja ja varmaankin muutama poikanen selvisikin, ainakin keskipientareelle asti. ikävä vaan kun ei siinä oikein mitään voi tehdä, tai millään tavalla reagoida, kun takana tulee puskurissa melkein kiinni jo seuraava. Täytyykö linnuista tehdä jonkinmoista ilmoitusta? Kait se vaan on isompien kohdalla, ja tietty jos autoon vaurioita tulee? Vähän tässä vaan mietityttää, että mitenkä lopuille poikasille nyt käy... ![]()
__________________
C4 Corvette, love her till my death. C4 1986 4+3man. http://www.cardomain.com/ride/3332770 |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Ikäväähän se on, jos elukoita sattuu tielle, mutta itse olen päättänyt etten lintujen, oravien, jänisten, siilien tai kissojenkaan takia riskeeraa omaa tai läheisteni elämää tekemällä jotain hätäistä väistöliikettä, joka voisi johtaa kohtalokkaisiin seurauksiin. Mikäli sattuu kohdalle maantienopeuksissa, niin pikkuisen kovemmin puristan ratista ja koitan olla hätkähtämättä mahdollista kontaktia. Pari pientareelta noussutta lintua on joskus osunut keulaan tai tuulilasiin, muut ovat ehtineet alta pois. Koiran kohdalla riippuu koosta ja hirvi on sitten eri asia. Niitten kohdalla pitää kuulemma tähdätä persuksiin, koska ne aina säntäävät eteenpäin. Pari läheltä piti tilannetta on hirvien kanssa ollut, kerran sai jarruttaa oikein tosissaan jotta elukka kerkesi alta pois.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Hommahan menee siten että eläinten kohdalla, jotka ovat tuulilasilinjaa matalampia, lähkökohtaisesti yli, ellei sitä voi aiheuttamatta vaaraa tai riskiä välttää. Case, koira juoksee tiellä ja tie on jäinen, auto tulee vastaa. What should I be doing? Poliisilta saaneen oheistuksen mukaan, yli, koska väistö- ja muissa rekkiliikkeissä on riski pahemmalle vahingolle. Tuntuu pahalta, mutta vähemmän pahalta kuin..
Eläinvahingoista ilmoittaa voi Hannu Karpolle, ketään ei muuta kiinnosta, ellei kyseessä ole karhu tai hirvi. Karhuvahingot korvaa käsittääkseni kasko, jos sellainen on. Ei hirvivakuutus. Hirvivakuutuskin on itseasiassa sellainen, joka korvaa vahingon hirven kanssa, jos valtion hirvivahinkojen määrärahat on käytetty. Eli mitä? Valtiolla on määräraha vuodeksi hirvivahinkojen korvaamiseen (muutkin kuin liikennevahingot). Jos tämä raha tulee täyteen, vakuutusyhtiö maksaa sen jälkeen, jos vakuutus on. Tosin helpompaa asioida vakuutusyhtiön kanssa, kuin karhuta korvauksia valtiolta. Ja jos törmää Corvetella poroon, niin alueen paliskuntaan soitto. Tässä ymmärryksessä olen, joskaan poron kanssa en ole törmäillyt.
__________________
-- Men, Machines and Memories -- C3 -81 |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Mä väistelen kaikkia elukoita, jopa hiiriä jos vain näen. Hyvää refleksiharjoitusta. Ei kai siinä ketään vaaranna kun ei ojaan aja tai turhia panikoi. Siinähän se vaaratilanne helposti syntyykin jos on rutiininomaisesti tottunut ajamaan päin eläimiä ja sitten yhtäkkiä tielle juoksee kauris, hirvi tai ihminen. Ei todella nopeissa tilanteissa ehdi arvioimaan mitään.
Tähän astisen kuljettajanurani aikana on kuollut yksi jänis ja metsäkana. Molemmat olisivat saattaneet pelastua jos auton hallintalaitteet olisi sijoitettu erilailla, eli niin että toinen jalka on luontevasti koko ajan jarrulla. Nyt menee ohikiitävä hetki kengän siirtämisessä polkimelta toiselle, mikä marginaalitapauksissa voi olla elämän ja kuoleman kysymys. Prioriteetti on jostain syystä kaasunpainamisella. Sinänsä erikoinen juttu että näin perustavaa laatua olevaa asiaa ei ole käsitelty missään, kun pienempiä, lähes tyhjäpäiväisiä turvallisuus asioita vatkataan mediassa kyllästymiseen asti?
__________________
can you count suckas? I say the future is ours, if you.. can count |
|
#5
|
||||
|
||||
|
__________________
"A Corvette is a small, maneuverable, lightly armed warship" - Corvette C5 2002 Convertible - Corvette Stingray 1972 - Dodge Lil Red Truck 1979 - Plymouth Satellite 1967 2D HT - Ford Mercury Cougar 1973 XR7 Convertible - Honda Civic 1977 Last edited by YellowRiver : 21.06.2012 at 10:23. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Quote:
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Tai sitten tekee niinkuin yhden kaverin emäntä kun ratinan sillalla pelmahti lokkiparvi ilmaan, eli kädet irti ratista ja iiiikk!!!
![]()
__________________
C3 -75 350 Holley MPFI Th400 |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Quote:
Hirvivakuutusta ei tiettävästi ole. Sen sijaan sorkkaeläin tai sinne päin. Poro niin kun hirvikin kolarissa kannattaa soitella aina poliisille, tai jopa kävästä niin kuin ite aikoinaan tein. Saariselältä tullessa oli helpointa jatkaa Pyssykylään ilmoittelemaan. Vakuutusyhtiösä oli aika helppoa asiointi kun sanoin käyneeni asemalla. Paliskunnilla ei ole mitään vakuutuksia poroille, joten vakuutus olis hyvä olla. |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Quote:
Ennen valtio maksoi hirvivahingot vaikka varsinaista "hirvivakuutusta" ei vakuutusyhtiöstä olisi ollutkaan, mutta se korvasi vain ja ainoastaan hirvivahingot, ei poro-, peura-, jne. jne. kolareita. Eli ilman tuota vakuutusta ei kannata väistää hirveä koska väistämisestä aiheutuneet vauriot olivat kuskin vika, ei hirven. Nykyisinhän moinen käytäntö on muistaakseni jo lopetettu. Eli nykyisin saa korvausta vain vakuutusyhtiöistä, vakuutusyhtiöt korvaavat vahingot myös muihin sorkkaeläimiin osumisesta ja joskus jopa väistämisestä aiheutuneista vahingoista...
__________________
AC induction + PMSRM |
|
#10
|
||||
|
||||
|
Quote:
Mä teen muuten ihan samalla tavalla Mitään isompia mällejä ei ole sattunut kop kop kop !
__________________
Chevrolet Chevelle Malibu sport coupe 1969 Former 1967 427 L-68, M-21, tripower, Marlboro maroon, Saddle tan, coupe owner Former 1969 572 Tremec TKO-600, Monaco orange "The Wounded Warrior" owner |
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links | |||||
|