FinnShark
Home Forums Gallery Links Events Members Search Today's Posts Mark Forums Read Register
Go Back   FinnShark > Finnish Section > C3 (vuosimallit 1968-1982)
User Name
Password

C3 (vuosimallit 1968-1982) Corvette C3 - "Shark Body"

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 03.07.2012, 21:40
Bruthal's Avatar
Bruthal Bruthal is offline
Vakiokävijä
 
Join Date: Jul 2009
Location: Järvenpää
Posts: 307
Bruthal on oikealla tiellä
Kaasarin säätäminen

Pääsin viikonloppuna mittaamaan autoni päästöjä ja säätämään samalla hieman kaasaria. Kun en asiantuntija ole niin osattaisiinko täällä kertoa ovatko saadut arvot OK.

Tässä mittarin kuva tyhjäkäynnillä vasemman puolen putkesta:



Ja oikea puoli:



Purin ja putsasin kaasarin (600 cfm Holley 80457-S) talvella ja aluksi arvot oli pahasti laihalla (HC noin 100ppm ja CO noin 1%). Avasimme tyhjäkäyntiruuveja kunnes arvot olivat kuvien mukaiset. Nämä kai ovat melko OK?

Kun kierroksia pisti noin 2200 niin HC oli 100ppm ja CO 1%. Jos tulkitsen tuota oikein niin kone menee jälleen laihalle ajossa? Ja tilanteen korjaisi isommat pääsuuttimet?
Reply With Quote
  #2  
Old 05.07.2012, 20:42
hukkis's Avatar
hukkis hukkis is offline
Satunnainen kävijä
 
Join Date: Jan 2009
Location: Joensuu
Posts: 44
hukkis on oikealla tiellä
Happee on aika reilusti noissa arvoissa,eli todellinen seos on tuosta rikkaammalla.Kokeilisin laihentaa seosta(1,5-2,5%) ja jos ei nyi eikä kakistele pintakaasuajossa ja joutokäynti on suht tasanen jättäsin siihen.Jos noiden kanssa rupee hifistelemään,pitäs laittaa laajakaista kiinni ja ajella kaikilla kaasunasennoilla ja säädellä tarpeen mukaan.
Paikallaan ollessa kierroksilla tuo seos voi mennä hyvinkin laihalle,on ihan normaalia.
Reply With Quote
  #3  
Old 06.07.2012, 07:56
Bruthal's Avatar
Bruthal Bruthal is offline
Vakiokävijä
 
Join Date: Jul 2009
Location: Järvenpää
Posts: 307
Bruthal on oikealla tiellä
Ahaa, ei siis kannata alkaa suuttimia suurentamaan ja pyöräyttää tyhjäkäyntiruuvia hieman kiinni? Kiitos neuvoista
Reply With Quote
  #4  
Old 06.07.2012, 08:03
TVS's Avatar
TVS TVS is offline
Vakiokävijä
 
Join Date: Sep 2011
Location: Orivesi City
Posts: 250
TVS on oikealla tiellä
Tarpeettoman rikkaallahan tuo tyhjää käy, nollakuormillahan se saakin käydä hitusen laihan rajoilla jotenka ei sille alueelle tartte koskea. Se onkin sitten eri asia saada selville, mitä seokset on kun painat lossin lattiaan, mutta oletusarvoisesti jos vetää hienosti eikä ritise niin eiköhän se kakkua saa -> pyöräytä vähä tyhjäkäyntiruuveja kiinnipäin ja ole tyytyväinen. Joku edellämainittu 2 vois olla ihan hyvä häkäarvo että se käy hiukan vajaalämpösenäkin hienoa tyhjää.
__________________
Romuja nurkissa ihan liikaakin. Useammalla voi jopa ajaakin
Reply With Quote
  #5  
Old 09.07.2012, 16:41
niklas83's Avatar
niklas83 niklas83 is offline
Vakiokävijä
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 351
niklas83 on oikealla tiellä
niinku hukkis kirjoitti niin ilman laajakaistalambdaa on hyvin vaikea säätää kaikki alueet.

ja holley on muutenkin ******** vaikea säätää. nimim kokeiltu hyvin paljon ennen ku vaihtui edelbrock/carter tilalle. sillä sain keskikulutuksen tippumaan yli 7 litraa. (isolohko charger)

carterissa pystyy neuloja vaihtaa tai viilaa niin että saat kaikki osa-alueet säädettyä. holleyssa taas on powervalve joka ei mun mielestä ole kovin hyvä. rikastaa heti liikaa kun alipaine tippuu powervalven arvoon
__________________
-65 corvette sting ray coupe
-06 corvette Z06
-68 dodge charger
-70 plymouth `Cuda
-70 plymouth Roadrunner
-55 cadillac Fleetwood Limousine
-90 chris craft 245Limited 460 king cobra
-08 jeep grand cherokee limited
www.niklas.galleria.fi
Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests)
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +3. The time now is 04:14.

Sponsored Links




Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.