|
#1
|
||||
|
||||
|
töötin maajohto kärähti
Oheisessa kuvassa liittimeltä C204 maadoituspisteeseen G201 menevä töötin maajohto kärähti. Johdon kuori sulanut ja johto palanut poikki. Sulake ehjä. Ohjauspylvään sisällä johdot ehjiä.
Ohjauspylvään nostin pois paikoiltaan, mutta silti on hemmetin hankalaa ja ahdasta turata kojetaulun alla. Ohjauspylvään liittimeltä olen lähtenyt jäljittämään minne palanut johto päätyy, mutta en ole vielä onnistunut löytämään kuvan S203 liitintä tai maadoituspistettä G201. S203:lle pitäisi tulla muitakin mustia maajohtoja, mutta siitä huolimatta en tätä kohtaa ole löytänyt. Neuvoja kaivataan: - mistä S203 löytyy (FSM: "behind LH I/P approx 6.5cm left of headlamp switch conn breakout" ei aukea minulle) - miten kannattaa lähteä etsimään syytä johdon palamiseen (liittyykö millään lailla töötteihin vai jonkun muun (paksumman) maajohdon vikaan) ![]() ![]()
__________________
'ex - 96 C4 LT4 383 6spd '77 C3 383 TH350 Last edited by lane : 19.08.2012 at 19:31. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Eikös noi S alkuiset ole niitä johtojakoja joissa siis kolvattu (tms) vaan johdot yhteen tai muuten jonkun teipin sisällä liitetty. Varsinaiset liittimet sen sijaan on noita C alkuisia.
Tuon kytkennän toimiessa tuosta piuhasta ei kuuluisi mennä juuri minkäänlaista virtaa läpi, tai siis vain releen käämin läpi pääsevä virta. Käämillä on varmaankin vastusta joku parisataa ohmia. Onkohan tuo G201 tukevasti maissa?
__________________
AC induction + PMSRM |
|
#3
|
||||
|
||||
|
G201 tiukasti kiinni eikä mitenkään erityisen hapettunut. GM:n tapaan tähtiprikkaliitin suoraan maalipinnan päällä. Hioin maalit pois ja putsasin liittimet. Saattoihan tuossa maapisteessä olla vastus suurempi kuin ohjauspylvään kautta joten ehkä muutkin tuohon pisteeseen kytketyt laitteet maadoittuivat ohjauspylvään kautta? Mitään selkeätä syytä johdon palamiseen en ole löytänyt. Ajattelin vetää uuden johdon liittimeltä suoraan tuohon maapisteeseen.
Pitkään etsin G201 paikkaa ennen kuin älysin poistaa kynnyslistan. Siellähän se on oven kulman tienoilla: ![]()
__________________
'ex - 96 C4 LT4 383 6spd '77 C3 383 TH350 |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Taas kärähti ohjauspylvään maajohto. Syykin löytyi: Akun virtakaapeli makasi ohjausakselin päällä ja kaapelin kuori oli hankkautunut puhki. Ratin kääntäminen sai johdon liikahtamaan sen verran että kontakti syntyi ja savut pääsi karkuun.
__________________
'ex - 96 C4 LT4 383 6spd '77 C3 383 TH350 |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Quote:
Hyvä että syy löytyi.
__________________
LSx 345 hp Pappamaatti We're Going Green
|
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links | |||||
|