|
#1
|
||||
|
||||
|
102 mm TB:n probleemat
Jatketaanpas tällä kertaa serkkulikan ahdetun C5:n kaasuläppä mysteerin kanssa.
Tuolla jossain muissa viesteissä tätä juttua jo sivuttiinkin. Eli autossa on 102 mm Nick Williamsin sähköinen kaasuläppä, ja kyseisessä autossa on keskipakoisahdin, siis ahdin kaasuläpäppää ennen. Max, ahtopaine liikku jossain 2 bar tietämissä 7500 rpm. kohdilla. Täyskaasuvedoissa dynossa auto menee 5300-5700 rpm kohdilla "Reduce Engine Poweriin", vikatilaan, eli teho rajoittuu, kierroksia ainoastaan 2000 rpm. Ja tätä samaa se tekee kadullakin, toki kyllähän tolla 5500 rpm tehoillakin tulee kadulla toimeen. Tällöin on ylipainetta noin 1,2-1,4 baria. Aika helkkarin pitkään "Reduce Engine Power" vikaa haettiin, kunnes Pekka B jälleen kerran asian selvitti !! Eli, kaasuläpän TPS-arvo / ETC-arvo ei täsmää, kun ylipainetta tulee 1,2-1,4 baria enemmän. Ja ilmeisesti Corveten PCM kuvittelee että nyt joku pistää kaasuläppää kiinni ja samalla PCM laittaa tietsikan vikatilaan, jolloin kierroksia on ainoastaan 2000 rpm. Tässä allaolevassa kuvassa TPS 89 % ( kaasuläpän pyynti ) on merkitty vihreällä. Mutta ETC 57 % ( todellinen kaasuläpän asento ) on merkitty violetilla. Eli tossa hetkeä ennen on vielä kaikki hyvin, kunnes valkoisen pystyviivan kohdalla TPS/ETC arvot eroavat toisistaan huomattavasti. Kaasuläppä alkaa painumaan kiinni hetkeä aiemmin. Ylipainetta ainoastaan tässä 1,15 bar ![]() Tässä samaistasta kohdasta toinen kuva. ![]() Painaako ylipaine tosiaan läppää kiinni? Vai onko joku sähkö juttu? Vai mikä hitto? Toista TAC-moduliakin on kokeiltu Ja jenkkipojat ovan antaneet vinkkejä PCM:n saloihin, mutta ei ole auttanut.
__________________
LSx 345 hp Pappamaatti We're Going Green
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Pohdiskelua ja mielipiteitä.
Sanoisin että kyllä se ahdettu ilma voi painaa kaasuläppää kiinni. En ole tutkinut itse kaasuläppää, mutta jos kaasuläppä ei ole suunniteltu toimimaan "yli"paineella? Josta johtuen ahdettu ilmavirta voi painaa kaasuläppää kiinni. Pienemmällä kaasuläpällä ongelmaa ei todennäköisesti tulisi samallalailla johtuen pienemmästä kaasuläpän pinta-alasta. Onko ahdetuissa erillaiset kaasuläpät kuin ahtamattomissa? Voisi kuvitella että servot jotka ohjaa kaasuläppää olisi jämymmät ahdetuissa? |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Oudot käppyrät: Jos violetti on asento ja vihreä komento, lähtee kaasuläppä aukeamaan ennen kuin sitä komennetaan aukeamaan. Suunnilleen saman verran mitä tuo violetti 'ennakoi', se myös lähtee alaspäin verrattuna vihreään.
Tarkoitan tuolla sitä että onko mahdollista että vihreäkin lähtee tippumaan ja tuo aika-ero johtuukin lokissa vain mittauksen hitaudesta? Keskeltä akseloidun läpän ei luulisi pyrkivän kiinni vaikka kuinka paineistettaisiin. EDIT: Eikös TPS (Throttle Position Sensor) ole nimenomaan kaasuläpän mitattu asema eikä pyynti. ETC (Electronic Throttle Control) olisi sitten se pyynti eli ohjaus. Jos näin on, niin sinulla tippuu se pyynti eikä asema..
__________________
Vettelöitä ja muita vehkeitä rassauksen kohteina: www.tapanen.net |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Quote:
On näin. Kuvien käppyröissä toimii just näin, mutta joissakin toisissa lokeissa menee juuri toisin päin käppyrät.
__________________
LSx 345 hp Pappamaatti We're Going Green
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
En parempaakaan löytänyt siitä virtaus tapahtumasta mitä tarkoitin. Tvoivottavasti ymmärrätte mitä tarkoitan.
http://valveproducts.metso.com/neles...i/2SL120FI.pdf |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Millä taajuudella HPT saa OBD-liitynnän läpi dataa C5:ssa? C6:ssahan on jo CAN-väylä ja taajuus näyttää olevan luokkaa 40 - 45 Hz. Mietin samaa kuin Juhatee, ja kun kuvasta ei näy aika-akseli, ei oikein tiedä onko logattu tieto todellista, vai johtuuko se siitä, että ko. arvot eivät olekaan samalta ajanhetkeltä boxin päässä. Kuvasta katsottuna näyttäisi, että eroa on vain yksi lähetyssykli, jolloin ei voi olla 100% varma, että tuossa näkyy tapahtumien todellinen järjestys, kun huomioidaan että PID:t pyydetään eikä vain "kuunnella" jo olemassa olevaa dataliikennettä.
Loggasin 500 kbit/s CAN-väylästä dataa, ja mm. moottorin kierrosluku, kaasuläpän asento + polkimen asento näkyy liikkuvan 80 Hz taajuudella yksiköiden välisessä liikenteessä, tämä siis kutosessa. Diagnostiikkapyynnöt eivät saa yleensä yhtä korkeaa prioriteettiä, joten data tulee pienemmällä taajuudella. |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Tuosta sähköisestä kaasuläpästä sellainen vielä huomio, että ilmiötä ei tietääkseni ole havaittu Saabin turbokoneissa joissa ahtoja on enemmäkin, ja mitä olen kummankin läppärunkoja käpälöinyt, suurin piirtein yhtä suuri vastus on tuntunut kun läppää on kääntänyt. Tietenkään tämä ei kerro mitään askelmoottorin tuottamasta voimasta, sillä käytössä voi olla mekaaninen välitys ja askelmoottoreissa voi olla eroja (kestomagneettimoottori tuottaa "aseman paikallaanpitovoimaa" ohjaamattomanakin ja siis tuntuisi vastuksena kun läppää kääntää sähköttömänä, toisentyyppinen taas ei tuota, mutta iso välitys voisi sellaisen saada aikaan).
Edit: Näkyy olevan servomoottori eikä askelmoottori (http://chevythunder.com/drive_by_wire.htm). Ehkä kustannuskysymys, mutta servomoottori tarvitsee takaisinkytkennän paikansäätöön, askelmoottori ei. Tosin turvallisuusmielessä on pakko kuitenkin laittaa potikka, jolla varmistetaan että läppä on oikeasti siellä missä pitääkin, joten askelmoottorikaan ei saa etua tästä. Saabin WIS kertoo asiasta näin: "Kaasuläppää käännetään harjattoman moottorin avulla, joka saa jännitteensä ohjausyksiköltä PWM:n ollessa 600 Hz. Ohjausyksikkö voi kääntää läppää molempiin suuntiin muuttamalla sähkömoottorin napaisuutta. PWM-suhde kasvaa sitä mukaa, mitä kauempana asetusarvosta läppä on." Käytössä on samankaltainen kahden potikan yhdistelmä, jossa toinen signaali kasvaa ja toinen pienenee siten että summa on aina n. 5 V. Last edited by barum : 07.10.2013 at 22:55. |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Quote:
Tuota itse pidättävyys ehtoa mietiskelin. Välityksen voi suunnitella niin että vaihtoistoon saa "jarrun". Olen kuitenkin ollut siinä luulossa että näissä kaasuläpissä ei ole "vaihteistoa" muuta kuin se mitä askelmoottorissa on? Ja jos läppä käsin liikkuu, niin ei siellä sellaista silloin ole. Eikös TOMAS:lla ole kuitenkin se "nopeampi" versio näistä C5:n PCM:stä? Quote:
Minkä kokoinen kaasuläppä näissä on? |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Quote:
On joo
__________________
LSx 345 hp Pappamaatti We're Going Green
|
|
#10
|
||||
|
||||
|
Quote:
Tää on aika havainnollistavaa tietoa. Pitää vielä koittaa kaivaa parempaa lokia jossa näkyy ton läpän toiminta pitkässä lokissa
__________________
LSx 345 hp Pappamaatti We're Going Green
|
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links | |||||
|