|
#1
|
||||
|
||||
|
Uudehkon harrastajan kysymyksiä
Sain vihdoin kesällä hankittua c3-ajokin ja lämpöiset ajokelit tuli sopivasti. Hieno harrastus tämä on... Nyt täytyy malttaa jättää talliin ja puuhaakin siinä vähän on. Siihen liittyen pari kysymystä kokeneemmille:
1. Öljynpaineet ovat olleet hetken turhankin alhaalla, nollan ja 10 välillä lämpöisenä. Voisikohan öljypumpulla korjaantua? 2. Mittarinvaijeri pitäisi vaihtaa, enkä ole löytänyt asiaan ohjetta, mitä kaikkea tarttee purkaa, ennenkuin vaihto onnistuu. Vettehän on vuosimallia -76 ja museorekisterissä, värinä hopea. Kuvankin voin esille joskus täräyttää, tässä padilla niitä ei vielä ole. Tämä sivusto on todella hyvä ja on tullut aika paljon luettua, apuakin olen muutamaan juttuun löytänyt. Ilmeisesti hyvän harrastuksen parissa puuhaa mukavia ihmisiä. AaJii |
|
#2
|
||||
|
||||
|
1: öljyksi 20w-50 laatu
__________________
Corvette C3 Coupe 1980 |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Mittarivaijeri
Ratin alla ducti pois ja sitten käsi reippaasti kohti nopeusmittarin taustaa
Sieltä löytyy vaijerin pää.Painat vain metalliklipsiä ja vedät samalla pois. Saattaa olla kohtuullisen kovaa kiinni. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Kiitokset nopeista kommenteista!
Öljynä olen käyttänyt gulfin 20/50 mineraalia, täytyy toivoa, että paineet paranee pumpun vaihdolla... Eli enempää ei tartte purkaa vaijerin vaihtoon? Täytyy kokeilla käsikopelolla... |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Öljypohja on onneks tosi helppo irrottaa kone autossa, ja laitat samalla kangenlaakerit uusiks niin eiköhän sieltä paineet nouse.
__________________
Romuja nurkissa ihan liikaakin. Useammalla voi jopa ajaakin
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Quote:
Jos auto on ajossa, kone tuntuu toimivan normaalisti, eikä ole muita syitä epäillä vikoja... koittaisin ennen isompia remontteja varmistua siitä mitä ne paineet oikeasti on. Ei olis ensimmäinen kerta kun +30v vanhat mittarit näyttää ihan mitä sattuu.
__________________
Vantaanlaakson Racing ja Remonttikerho
* '75 L-82 * |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Quote:
__________________
-72 Corvette Coupe
-79 Li'l Red Express Truck |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Samaa olen kyllä pohtinut. Epäillen voi suhtautua myös mittarin toimintaan, melko iäkäskin kun on. Pumppu ei montaa kymppiä maksa ja pitää kuitenkin vaihtaa öljypohjan tiiviste, niin menee samalla vaivalla. Jos lukemat ei muutu, niin sit täytyy ensin mitata jollain muulla ne paineet.
|
|
#9
|
||||
|
||||
|
Vaihda samalla sitten myös pumpunkäyttöakseli
|
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links |
|
|