|
#1
|
||||
|
||||
|
sporttipenkki
![]() Penkkiprojekti olis loppusuoralla. Muuten kaikki kunnossa mut penkin etupää ei nouse ja ilmapussien kompura ei käynnisty. Kytkin on uusittu ja kompurakin pyörii "suorasähköllä". Vikaa ilmeisesti kyseisten boksien juotoksissa tai pikku komponenteissa. Mahtaskohan Satakunnasta löytyä joku elektroniikkanörtti joka piirilevyjä korjais ? Tota rele moduli kyllä saa uutena mut melko hintava. Kompuralootaa en löytänyt mistään. |
|
#2
|
||||
|
||||
![]() En olisi uskonut kun tämän toisen vetteni hommasin että joutuu vielä piirilevyn anatomiaa opettelemaan. Ei löydy ketään osaavaa joka voisi auttaa. Kävin jopa eräässä elektroniikkaliikkeessä tyrkyttämässä näitä korjattavaksi. Urakoivat kuulemma vain teollisuuteen. Tohon toiseen boksiin löytyi uudet releet. Mutta toiseen jouduin tilaan Usasta, ja niistä on yksi varmuudella rikki. Releiden lisäksi opin tunnistamaan diodin ja vastuksen. Ehkä niiden toimivuudenkin voi mitata, mut muut komponentit on toistaiseksi hebreaa. Onhan tässä vielä aikaa opiskella... |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Quote:
Yleensä kannattaa juottaa kaikki kontakit uudestaan. Kolvii ja tinaa + lämpöö Sillä noi vanhat liitokset alkaa taas toimimaan. Jossei komponentit ole rikki niin uudelleen juotokset korjaa irronneet tinaukset. Mutta saahan uusia osia myös ostaa jos on paksu lompakko.Hyvä vinkki vanhalle piirilevylle. Irroita kaikki muoviosat ja pakkaa piirilevy folioon . Uuniin 200 astetta 10 minsaa. Kylmänä folio pois ja testiin. Taatusti toimii.
__________________
Voihan Vette! Nykyisin teipillä kasassa. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Quote:
Jos releboksin saa avattua, niin kannattaa putsata niiden kärjet 0 sandiksella. Sillä ne toimii taas monta vuotta.
__________________
Voihan Vette! Nykyisin teipillä kasassa. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Itsellä ongelma ilmapusseissa johtui siitä että painekytkimet ei toimineet kummallakaan puolella. Pienen herkuttelun jälkeen alkoi pelaamaan. Ilmapumpun käytin myös osina. Se ei pyörinnyt ollenkaan. Käytin lamellit irti ja putsasin ja voitelin kaikki osat. Nyt on pelannut kohta kolme vuotta.
|
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links | |||||
|