|
#1
|
||||
|
||||
|
1987 NOPEUSmittarin signaali
eiku joo
melkein puoleen vuoteen en ole tota käynnistelly ja sehän olikin nopeusmittari mikä ei pelannu eli mistä nopeusmittarin signaali löytyy tuohon 1987 350cid automaatti, vakiomittari vaihdettu tähän: https://www.ebay.com/p/C4-Corvette-1...ite/1774715103 vss signal wire pitäisi löytää koitin laatikon nopeusmittarin piuhoihin mutta ei onnistunut niistä. kiekkamittari toimii HEI-jakajan Tach liitimestä. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Sille alkuperäiselle nopeusmittarille tulee kaks piuhaa,D11 keltainen signal hi ,ja C15 violetti signal lo molemmat siinä isomassaliittimessä mikä tulee mittaristolle.
Noista sain ainakin vdo :n mittarin toimimaan. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
tuosta mittaristosta tulee vain yksi piuha nopeusmittarille?
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Vois ajatella että siihen tulis signal hi johto, mutta tarviiko tuo signal lo sitten maadottaa ? Tuo speed sensor on kait kuin vr-sensori,toimii sama kumminpäin kytkentä on.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
muistaakseni testasin noita molempia yksitellen ja ei saanu signaalia, mutta en älynny testata maadoittaa toista.
täytyypi testata. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Saattaa muuten toimintaan vaikuttaa myös kumman johdon maadoittaa,vaikuttaa siihen tuleeko nouseva vai laskeva aalto ensin,mutta mielestäni näissä low tarkoittaa yleensä maadoitusta.Pistä s-postia myyjälle ja kysäise jos ei muuten ongelma ratkea.
|
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links |
|
|