|
#1
|
||||
|
||||
|
Ohjauspylväs - väljää
Mites tuo ohjauspylvään laakerointi/nivelöinti on toteutettu?
Mulla on irti konehuoneen puolelta kaikki akselit yms, ja kun pitelee ohjausakselin päätä kiinni, ja heiluttaa rattia, niin tuntuu hiukan välystä. Eli vika pylvään sisällä. joku joskus mainitsi, että sisällä jotkut ruuvit löystyvät. En kuitenkaan löytänyt shop manualista mitään ruuveja. Pylvään sisällä näyttäisi olevan joku nivel, jossa on jousi kiristysvoimana. Onko joku purkanut tätä kokonaan, miten hankala, ja onnistuuko, jos pylväs paikallaan autossa? Ja saako tuohon niveleen osia mistään?
__________________
Iso sanoo, pieni anoo |
|
#2
|
||||
|
||||
|
kukaan ei ole tainu purkaa omaansa kokonaan, että mitä se on syönyt?
__________________
Iso sanoo, pieni anoo |
|
#3
|
||||
|
||||
|
En ole vielä päässyt niin pitkälle. Olivat jenkeissä purkaneet minunkin auton pylvästä että saivat rattilukon pois ja minä olen jonkin verran jatkanut siitä. Akseli on nyt melko väljä, mutta en ole tutkinut missä kohtaa se välys on. Niin, minun akseli on sivuttaissuunnassa väljä. Onko sinulla kiertosuunnassa?
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Quote:
Joo, mulla on kiertosuunnassa muutaman millin klappi ratin kehältä mitattuna. Myös sivuttais-suunnassa tuntuu aavistus, kun akselia heiluttelee. Nähdäkseni sisällä on yksi ainut nivel, jossa on jonkinlainen muovinen ristinivel. Kertoilehan mitä löysit, kun saat purettua. En itse viitsi ruveta purkamaan, kun tekee jo mieli päästä ajamaan. Kunhan saa enemmän infoa ja ehkäpä osat haalittua, niin sitten vois ottaa proggiksen.
__________________
Iso sanoo, pieni anoo |
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links |
|
|