|
#1
|
||||
|
||||
|
Olisin kysellyt miten 70 luvun veteille on tehty etuparkkien ja vilkkujen kanssa. Olen juuri museoimassa omaa 75:sta ja haluaisin kuulla miten muut ovat hoitaneet valot.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Quote:
Eikös ne ihan orkkiksina toimi hienosti! |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Toimii orkkiksena ihan niin kuin pitaa, mutta katsastus sanoo etta vilkut on oltava keltaiset ja parkit kirkkaat. En kylla viittis ruveta pitamaan etuvalon luukkuja auki parkkien takia.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Juuri taistelin katsastusmiehen kanssa ko. asiasta. Poraile umpioihin reijät kumpaankin ja laita normaalit parkit. Ja katkaise samalla tekemisellä orkkiksista parkkijohto poikkeen. Toimii kun junan vessa! Oma Puolalainen katsastusmies ei meinannnut uskoa silmiään.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Hulluahan tässä on se, että esim. meikäläisen auto on mennyt katsastuksesta läpi keltaisilla parkeilla aina. No ei varmaan ensi vuonna, kun minä sitä menen katsastamaan. Näkyypä takanakin palavan punaiset sivuvalot... Kumma juttu ettei säännöt ole kaikille samat.
Värisokea katsatusmies kenties ![]() Kuka käyttää parkkivaloja ja missä? Minä en muista koskaan kenenkään nähneen misään käyttäneen. Sinällään mitäs se haittaa vaikka ne olisi Corvetessa luukkuvaloissa. Katsastukseen vaan pakkonapista valot ylös ja näyttää, että parkit toimii. Eihän niitä muulloin tarvitsekaan. Last edited by janiv : 02.08.2006 at 09:30. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Quote:
tai toisinpäin...
__________________
-73 ZL1 matalaviritteinen museovanhus ET 11.14s / 201,23kmh http://www.youtube.com/watch?v=FUejD8TqEjw Stingray & Sea Ray ![]() |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Nämä jenkkien valokikkailut on kyllä yksi hyvä esimerkki syvältä ja poikittain olevasta touhusta.
Hölmöjä säädöksiä reilusti v*ttumaisempaa on nämä epäselvät ja tulkinnanvaraiset säädökset, joissa jokaisella katsastusasemalla ja inssillä on eri mielipide ja tulkinta kuun asennosta riippuen...
__________________
Vantaanlaakson Racing ja Remonttikerho
* '75 L-82 * |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Niin on ihmeellista suomenmaalla ettei samat saannot pade koko maassa. Pitaa vissiin laittaa alkuperaisiin umpioihin valilevy ja parkeille oma polttimo...luulis kylla etta museiointiin meneva auto sais kayttaa alkuperais tekniikkaa? (sorry vaan tekstityksesta, tama jenkki lappari kun ei tunne noita pisteita kirjainten paalla)
|
|
#9
|
||||
|
||||
|
Mutta alkuperäiseen kysymykseen, itselläni on kytketty etusivumarkkerit vilkkumaan sarjaan etuparkkien/vilkkujen kanssa. Ei taida olla tehtaan alkuperäinen kytkentä.
![]()
__________________
Vantaanlaakson Racing ja Remonttikerho
* '75 L-82 * Last edited by Teemu : 02.08.2006 at 11:25. |
|
#10
|
||||
|
||||
|
Niin minullakin. Vilkkuvat vuorotellen. Tiedä sitten onko alkuperäinen kytkentä vai ei.
|
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links | |||||
|