|
#1
|
||||
|
||||
|
ParkComit ja muut yksityiset parkkifirmat
Moni varmaan tietää tämän ilmiön: viimevuosina muutama yksityinen parkkifirma on levittänyt toimintaansa ympäri pk-seutua. Firmat toimivat sillä periaatteella että ne asentavat ensin jollekin alueelle(esim taloyhtiön parkkipaikalle ja pihoille) taulut, joissa kerrotaan, että ajamalla auto(ja lukemalla taulun teksti) ko.alueelle syntyy sopimussuhde parkkifirman kanssa. Ja heidän asettamien pysäköintiehtojen noudattamattajättämisestä seuraa 40 euron (kas kas, yllättäen identtinen summa virallisten pysäköintivirhemaksujen summan kanssa..Itseasiassa jopa se sopimusvirhemaksu-lappu on erehdyttävän paljon virallisen pysäköintivirhemaksun näköinen ulkoisesti!) virhemaksu.
No,hommaan on liittynyt pari ongelmaa: Firma hankkii AKElta (auton omistajan tekemästä osoitetietojen luovutuskiellosta huolimatta muuten) auton omistajan tiedot auton rekisteritunnuksen perusteella jahka sen palkkaama valvoja havaitsee kyseisen auton heidän valvomallaan alueella ja sitten lähettää 40 euron laskun perintäuhkauksineen auton omistajalle. Riippumatta siis siitä onko omistaja todellisuudessa edes ajanut autoa. Parkkifirmojen käsityksen mukaan auton omistajan kiistäessä ajaneensa autoa, on auton omistajalla näyttövastuu siitä,että hän ei ole ajanut autoa vaikka kuluttaja-asiamiehen ja maan johtavien sopimusoikeusoppineiden kanta on selkeästi päinvastainen: Se joka vetoaa sopimukseen syntyyn on velvollinen näyttämään toteen kenen kanssa sopimuksen on tehnyt. Lisäksi ongelmia on ollut muutenkin: Saako jokainen todella asentaa pihalleen kyltin jossa velvoitetaan jokainen pihalle Nissan-merkkisellä autolla ajanut maksamaan sopimussakkoa 600 euroa, karrikoiden. Entä voidaanko todella olettaa että kuski edes näkee parkkifirman taulun(entä jos sen päällä on lunta,edellytetäänkö tällöin että kuski tuntee silti taulun sisällön kuten virallisessa liikennemerkissä vaikka kyse ei ole millään tavalla virallisesta liikennemerkistä), viimeisin käänne oli se kun poliisi kiinnostui tilanteesta jossa yksityinen parkkifirma oli ottanut haltuunsa virallisen pysäköintivalvonnan piiriin kuuluvia alueita jne..Veljen kysyessä jokunen vuosi jo taakseppäin poliisilta kantaa siihen pitääkö maksu maksaa,oli vastauksena että ei tarvitse. On kuulema aika villiä länttä koko alue tossa,ennenkuin tulee ennakkopäätös asiasta. Itse olen saanut 4 tuollaista "sopimussakkoa" yhteensä, jokaiseen niistä olen ilmoittanut vastakirjeellä etten ajanut autoa,ja jos he väittävät muuta,on heillä myös näyttövastuu asiassa. 3:ssa tapauksessa unohtivat koko homman samantien ja yhden kirjeen kohdalla yrittivät perätä vastakirjeillä rahaa mutta lopettivat lopulta. Itse sain sellaisen kuvan, että voiton tekeminen perustuu puhtaasti siihen, että aina joku herranpelkoinen maksaa näitä Nythän käsittääkseni ParkCom on jossain alioikeudessa koko hommasta,tietääkö joku missä vaiheessa käsittely menee? Ja meneekö homma korkeimpaan oikeuteen että saataisiin ihan ennakkopäätös asiasta. Ihan mielenkiinnosta olisi kiva tietää, tuottavat nimittäin aikamoista turhaa päänvaivaa tollaset mielivaltaisesti otimivat yksityiset sopimus"sakottajat"(joilla ei siis oikeiden sakkojen kanssa ole mitään tekemistä)..
__________________
"The Legend lives" |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Noilta pitäis kaikkien maksaneiden vaatia rahojaan takaisin. Oppisivat olemaan..
__________________
can you count suckas? I say the future is ours, if you.. can count |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Quote:
Kiitos ,empä aio koskaan maksaa moista pashaa jos kohdalle osuu. |
|
#4
|
||||
|
||||
![]() Osui kerran, muttei uponnut. Ainakaan vielä. Toihan on perustuslain vastaista koska sakottamiseeen on vain viranomaisella lupa. Ja samasta käytännöstähän on loppujen lopuksi kysymys, oli kiertoilmaisuin ilmoitettu vaikka mitä. Jos park.comin juttu menee heidän puoleltaan läpi niin eiköhän finnsharkkilaiset perusteta oma firma jossa Stadin keskustan jokaiseen liikennevalotolppaan asennetaan kamera joka kuvaa päin punaista ajavat ja eiku laskua perään... Lisäksi voitaneen perustaa partiot länsiväylälle jossa ison "sopimus"asiasta ilmoittavan kyltin jälkeen jahdataan ylinopeutta ajavia maksusitoumuksien kera... ...keskustan suojateille omat sikermät sakottamaan päin punaisia kulkevat jalankulkijat jne... ja jokaiselle juipille oma "rötöstelijöiden" kolehdilla kerättyy ferrariii alle aika piakkoinkin... ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
__________________
The eyes are useless when the mind is blind... |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Ei muuta kuin tollaset merkit akkuporakoneella irti ja Kuusakoskelle
![]() |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Joo ja tottakai omien autojen ikkunaan lappu:
"Tähän autoon lappujen kiinnittely on kielletty 1000€ sakon uhalla. Lähestymällä tätä ajoneuvoa hyväksyt sopimuksen." Voilà!!
__________________
can you count suckas? I say the future is ours, if you.. can count |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Quote:
Toi olisi tosiaan ihan sama asia. Eiköhän Park Com ole pikkasen hakoteillä. Sopimus ei voi milloinkaan olla yksipuolinen ja vaati aina molempien osapuolten hyväksyntää, eli vissiin allekirjoitusta molemmilta sopijapuolilta ![]() |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Quote:
__________________
- |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Quote:
lol!
__________________
The eyes are useless when the mind is blind... |
|
#10
|
||||
|
||||
|
Kuinka sattuikin muuten sopivasti tämä topic;
Tuli eilen lappu ikkunaan mun autoon tältä ParkCom lafkalta. Itse en sitä ajanut/parkkerannut 40¤..
__________________
- |
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links |
|
|