FinnShark
Home Forums Gallery Links Events Members Search Today's Posts Mark Forums Read Register
Go Back   FinnShark > Finnish Section > Yleistä keskustelua
User Name
Password

Yleistä keskustelua Kaikki harrastukseen yleisesti liittyvät löpinät tänne.

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 21.12.2007, 08:44
Tohtori M.'s Avatar
Tohtori M. Tohtori M. is offline
Vakiokävijä
 
Join Date: Apr 2007
Location: Tampere/Orivesi
Posts: 213
Tohtori M. on oikealla tiellä
Pitääkö tällaista sietää?

Tun päivää!

Saadakseni edes jotakin säädyllisyyttä tähän kirjoitukseen olen nyt nukkunut yön yli, kuunnellut kiukkuista huutoheviä ja tärkeimpänä asiana; saanut roppakaupalla ymmärrystä ihmiseltä joka edustaa minulle elämän parhaita puolia.

Mutta eipä lähde lerssi otsasta, ei sitten millään... Veri kiertää todella huonosti. Mikä pe***le näitä osakauppiaita oikein vaivaa? Jos nyt en ole ihan väärin ymmärtänyt, niin kaupankäynnin ideana on se, että entity A tarjoaa henkilölle B jotakin, jonka hän haluaa ostaa. Ja koska on moraalitonta antaa hölmöjen pitää rahansa, niin toki tavoitteena on tehdä kauppaa myös jatkossa. Eikös näin? No juu ei.

Kerrataan tähän pari faktaa:
Tri Mäkitalo on huono odottamaan.
Ostin eräältä Etelä-Suomen puljulta osapaketin 27.9.
"Morjensta

Hankintalistalla olisi Energyn PU puslasatsi -73 Corveten runkoon.
Energyn osanumero lienee ENE3.18123, eli Hyper Flex.... satsi. Saako
teiltä tuon Raumalle hintaan xxxE?

Kuriositeettina mainittakoon, että tilasin ko satsi eräältä
nimeltämainitsemattomalta osatoimittajalta toukokuussa ja vieläkään ei
ole tietoa koska tulee. Eli jurppii vähäsen jo. Tän kesän kiireet on
toki jo ohi, mutta ihan periaatteestakin voisin vaihtaa toimittajaa jos
kulut pysyvät aisoissa."

vastaus
"Ok

Lähtee sulle huomenna."

Paketti tuli nopeasti, mutta sii täpuuttui osia.
"Morjensta

Tilasin teiltä tollasen Energyn HyperFlex satsin 73 Vetteeni (27.9.). Paketti tuli Raumalle ja nyt viikonloppuna kävin sitä ihmettelemässä. Tarkistin sisällön ja havaitsin, että siellä ei ollut ollenkaan sellasta pussukkaa, jossa olisi ollut kiinnikkeet etumaiselle vakainraudalle. (Front sway bar end link set). Että mitäs nyt tehdään? "

Soittelin perään ja sovimme, että ei lähdetä reklamoimaan Ameriikkaan, vaan korvataan puuttuvat osat muilla about saman hintaisilla osilla. 8.10.


"Moro

Äsken käymäämme puhelinkeskusteluun viitaten.

Elikäs energyn HyperFlex satsista uupui "front sway bar end link set". Mutta koska minulle tuli ko. osat toisen satsin mukana, korvaaviksi osiksi sovimme suraavat:

1 kpl TAKApyörän laakerin ULOMPI stefa.
2 kpl takatukivarren stoppari kumi (runkoon) (Eckler's :llä: Control Arm Bumper, Rear, 1965-1975, Item# A7177) "

Vastaus oli tietenkin, että homma hoituu...

Ja ei sitten prkl useammasta soitosta huolimatta, ei **tu sitten millään.
Eilen päätin sitten, että jos toisesta päästä ei löydy miestä asiaa hoitamaan, niin menen käymään paikalla ja saadaan asia hoidettua. Voi Ristus prk... Tu, mitä jurpoja!!!! Ei niinkuin pienintäkään elettä hoitaa asiaa kuntoon. Ei nyt ole todellakaan isosta asiasta kiinni, puolinn eikä toisin. Ajoin siis 166km suuntaansa kuulemaan, että: "nyt näyttää siltä, että sä et saa noita osia nyt mukaasi." Ei jumalaarde, ja itse vielä seison osat kädessä kun sattuivat olemaan pöydällä esillä!!!!! Tähän kohtaan pitää mainita 2 asiaa. Sivukorvalla kuulin keskustelua siitä, kuinka maailma on pienentynyt ja että ihmiset tilaavat yhä enemmän osansa netistä/ulkomailta. Ja että samaan aikaan ole koittanut sopia kauppaa koko moottorista autooni. Ja tiedän kyllä, ettei meikäläisen "nappikauppa" ole merkittävää noin bisnesmielessä. Mutta eikö nyt tyhmemmänkin pitäs tajuta, että ei voi vain vi***illa ihmisille päin naamaa jos haluaa romuja edelleen kaupata????

Ja edelleen, kuinka jumalattoman helppoa olisi ollut tämäkin asia hoitaa. Uskoin jopa sen aikaisemmin kuulemani selityksen, että on hirveä kiire ja siksi ajattelin mennä paikanpäälle ja ihan kohtuullisen hyvällä mielellä. Ei tää nyt niin tarkkaa ole tää harrastaminen.... Ei prkl... jätkät jaamii perse leviänään jostakin v*tun hallivalaisimista kolmevarttia ja ystävällisesti kehottavat kärsivällisyyteen kun omakin projekti on kestänyt jo 20 vuotta... Ei mua kiinnosta niiden projektit hevosen v****akaan! Miksi se on niin vaikeeta tajuta?

Ja lopuksi tulee se, mikä jurppii kaikista eniten. Mihin hel***ttiin on kadonnut miehen sanan mitta? Henkilökohtaisesti olisin todella pahoillani jos olisin noin saamaton tapaus. Jos olen luvannut jotakin hoitaa, niin se sitten kanssa prkl hoidetaan. PISTE. Mä en suurinpiirtein saa nukuttua, jos tiedän, että jonkun toisen ihmisen työ/tekeminen on sen takia jumissa, että mä en vaan saa aikaiseksi. Ei ********. Mua oikeasti hävettää tuollainen, ja musta pitäisi jotakuta muutakin. Voin ostaa pikkukilkkeet muualta, ei mikään iso vahinko, eikä pettymys. Koneen olisin halunnut ostaa tuolta, koska sopivaa ammattitaitoa tuntui löytyvän. Mutta enhän mä mitään uskalla ostaa, jos kerran aftersales puoli ja palveluhalukkuus on tasan nolla.

JM
__________________
F.N. M90 1935
www.shrapnel-storm.com
"Hard listening old school death metal"
Reply With Quote
  #2  
Old 21.12.2007, 09:06
Pappatunturi's Avatar
Pappatunturi Pappatunturi is offline
Laihian metalli since1950
 
Join Date: Apr 2005
Location: Pöllönummi
Posts: 8,421
Pappatunturi tulee olemaan kuuluisa ennen pitkääPappatunturi tulee olemaan kuuluisa ennen pitkää
Kuullostaa niin tältä päivältä joka kuvastaa tän hetken toimintamallia lähes joka asiassa.Eniten toi asenne näkyy rakennusalalla ja rautakaupoissa. Ei niitä kiinnosta lainkaan sun asiat kun ovella on koko aika asiakasta jonoksi asti. Asenne korjaantuu seuraavan kerran vasta laman kolkuttaessa ovea. Silloin yksittäiset asiakkaat taas merkitsevät jotain.

Mulla valitettavasti ihan saman tyylisiä kokemuksia,bonuksena vielä viisastelut päälle.
__________________
..it's not how you drive, it's how you arrive.

Reply With Quote
  #3  
Old 21.12.2007, 09:34
Pantse's Avatar
Pantse Pantse is offline
Amatööri
 
Join Date: Oct 2006
Location: Kotka
Posts: 1,221
Pantse on oikealla tiellä
Joo, samat on kokemukset myös täällä. Minusta on aika ihmeellistä että firmaan pitää soittaa 4 kertaa että saavat so***** asian hoidettua. Mutta itse ainakin äänestän jaloillani ja vien rahani muualle. Eipä sitä tälläinen normikuluttaja oikein voi muutakaan tehdä ellei sitten rupea kauppaa purkamaan.
Reply With Quote
  #4  
Old 21.12.2007, 14:11
poppamies's Avatar
poppamies poppamies is offline
Colaholist
 
Join Date: Jun 2005
Location: Tuussula
Posts: 5,699
poppamies on oikealla tiellä
Mä jo pelästyin, mutta kaiketi ei ollu minusta kyse, ainakaan ei YV laatikko ole paljoo kolissu
__________________
kohta -75 avo racerin kimppuun
Reply With Quote
  #5  
Old 21.12.2007, 14:45
Pappatunturi's Avatar
Pappatunturi Pappatunturi is offline
Laihian metalli since1950
 
Join Date: Apr 2005
Location: Pöllönummi
Posts: 8,421
Pappatunturi tulee olemaan kuuluisa ennen pitkääPappatunturi tulee olemaan kuuluisa ennen pitkää
Quote:
Originally Posted by poppamies
ainakaan ei YV laatikko ole paljoo kolissu

Oisko sulla YV laatikko täynnä
__________________
..it's not how you drive, it's how you arrive.

Reply With Quote
  #6  
Old 21.12.2007, 14:50
speedy's Avatar
speedy speedy is offline
Vakiokävijä
 
Join Date: Apr 2004
Location: Keski-Pohojammaa
Posts: 293
speedy on oikealla tiellä
viimeksi tein tilauksen pikkukkuosista erään eteläsuomen puljun kautta, enpä tee enään, ensin saat ootella viikokausia, sitten hintakertoimet pomppaa sovitusta. No nyt otin asiaksi ja tilasin suoraan itte osani samasta puljusta mistä em. liike tilasi, Tulos, Nopea DHL toimitus, osat kotiovella alle viikossa, Homma maksoi kokonaisuudessaan pyöreästi saman euroissa mitä Dollareissa .
Reply With Quote
  #7  
Old 21.12.2007, 14:54
Sam's Avatar
Sam Sam is offline
Vetisti
 
Join Date: Mar 2005
Location: Dubai
Posts: 517
Sam on oikealla tiellä
Send a message via AIM to Sam
Poppapoika on aina hoitanut tilaukset ja toimitukset räväkästi ja vankalla ammattitaidolla.

Suosittelen
__________________
1963 Corvette Convertible NOM 4speed
2011 Camaro SS Convertible 6.2ltr 6speed auto

ex
1974 Corvette Convertible L48 195hp 4speed
1969 Corvette coupe L36 390hp 4 speed
1978 Corvette coupe L48 180hp automatic
1970 Corvette coupe L46 350hp 4 speed
1992 Corvette coupe LT1 300hp automatic
2008 Mustang GT Convertible 4.6ltr auto
Reply With Quote
  #8  
Old 21.12.2007, 16:05
poppamies's Avatar
poppamies poppamies is offline
Colaholist
 
Join Date: Jun 2005
Location: Tuussula
Posts: 5,699
poppamies on oikealla tiellä
Quote:
Originally Posted by Pappatunturi
Oisko sulla YV laatikko täynnä
ei
__________________
kohta -75 avo racerin kimppuun
Reply With Quote
  #9  
Old 21.12.2007, 16:06
poppamies's Avatar
poppamies poppamies is offline
Colaholist
 
Join Date: Jun 2005
Location: Tuussula
Posts: 5,699
poppamies on oikealla tiellä
Quote:
Originally Posted by Sam
Poppapoika on aina hoitanut tilaukset ja toimitukset räväkästi ja vankalla ammattitaidolla.

Suosittelen
kiitos vain, tässähän ihan punastuu
__________________
kohta -75 avo racerin kimppuun
Reply With Quote
  #10  
Old 21.12.2007, 16:24
LT-1's Avatar
LT-1 LT-1 is offline
Konkari
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,830
LT-1 on oikealla tiellä
Quote:
Originally Posted by Sam
Poppapoika on aina hoitanut tilaukset ja toimitukset räväkästi ja vankalla ammattitaidolla.

Suosittelen

Helppo se on suositella kun et kertonut firman nimeä !
__________________
Camaro Z28 IROC-Z 1986, 350 TPI+TH700 ex
Corvette 1995, 350 LT4 supercharged+ZF S6-40 ex
Camaro Z28 1998, 346 LS1+Tremec T-56 ex
Camaro SS 2010, 376 LS3+Tremec TR-6060
Pontiac Trans Am 1973, 440 BBC+Tremec TKO-600
Kawasaki Ninja 2000, ZX12R
Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests)
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +3. The time now is 06:46.

Sponsored Links
 
 




Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.