|
#1
|
||||
|
||||
|
perunamuussia pintaan..??
Onko suomessa firmoja jotka puhaltavat muullakin kuin ainaisella hiekalla tai niillä mitä-lie-piikarbonaattioksidilla?
Siis maali pois vettestä hellemmin http://www.problast.ca/superk.htm käyttävät tuollaista: Chemical Name: Potassium Sulphate Chemical Family: Inorganic Salt Chemical Formula: K2S04 Molecular Weight: 174 Trade Names/Synonyms: Sulphate of Potash Material Use: Industrial, Chemical and Agricultural kemistit kertokoon enemmän mut tosiaan onko suomenmaalla vaihtoehtoja tuohon puhallukseen tai puhallusmateriaaliin-- nitromorsen kanssa söhrystäminen tiedetään mutta toi puhallus..? entäpä se korkea-korkeapainepesu? |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Eikös tuo K2SO4 ole kaliumsulfaattia. Kemiralla on kaliumsulfaattitehdas täällä kokkolassa. Pitää varmaan kesällä kokeilla tuolla kaliumsulfaatilla puhallusta.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
potassium sulphate (kem). kaliumsulfidi -- näyttäis sanakirja, mut jonkinnäköisenä rakeena tota tarttis saada että vois puhaltaa..vai?
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
En noita mömmöjä niin tunne, mutta kalkkia muistaakseni taitaa olla jolla puhalletaan kun halutaan että on kevyempi puhallus. Metalliosia jotka eivät kestä lämpötilaa ja puhalluksen mekaanista rasitusta niin paljoa kuin perinteinen hiekkapuhallus. Töissä meillä on kalkille sopiva värkki ja kalkit taidettiin myydä, kun käyttöä ei ollut. Tällainen sopisi varmaan lasikuituosien puhallukseen mainioisti.
Teollisuusmaalamot kun käyttävät tehokkaita puhallusvehkeitä, niin toinen konsti voisi olla tee se itse miehen pienempi hiekkapuhallusvehje. Kun paineilman painetta säätää niin ei niin paha, kokemusta on. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
hmmm.. kalkkia.. ilmeisesti pienenpieninä rakeina? ehkä ei puutarhakalkkia kuitenkaan
Siis eikö täällä ketään ole puhaltanu muulla ku hiekalla -- tai kuullu puhallettavan tuollaista arkaa materiaalia |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Tuosta hiekasta,sitähän saa montaa eri kokoa,noissa isoissa puhalluskojeissa taitaa norm.rautaa puhallettaessa olla 0,5-1,5 rae koko,ei varmaan kestä lasikuitua puhaltaa.
Itse käytän tuossa pienessä 0,05-0,2 kokoa jolla saa hienomman pinnan. Tuo 0,05-0,2 on jo tosi hienoa raetta,paljokohan se "perunamuusi" on Vettähän ne työntää vielä tuohon hiekan ja ilman sekaan joka pehmentää sitä iskua,ettei revi riekaleiksi esim. puuta ja muita pehmeitä aineita. Lasikuituun en ole kyllä kokeillut,mutta jossain missä on vesihiekkapuhallusvermeet niin vois varmaan kysyä/kokeilla. Eri asia on tietty kannattaako antaa kokeiltavaksi vaikka koko koria |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Niin ja tottahan työpainekin vaikuttaa
__________________
1985 Corvette |
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links |
|
|