|
#1
|
||||
|
||||
|
Kammottava juttu...
...huom, varoitus, älkää lukeko, jos ette uskalla. Nyt tulee nimittäin aivan karmeaa tekstiä.
Olipa kerran urheiluauto, jolla oli ajettu nopeusmittari pohjaan. Ja olipa samalla autolla myös kiihdytetty kaasu pohjassa. Useammalla vaihteella. Useampaan kertaan. Jopa liikennevaloistakin. Ja vauhdista. Joskus jopa 120 km/h nopeudesta. Ilmeisesti myös automaatti oli vaihtanut pienemmälle. Ja kuin pisteenä iin päälle, takarenkaat olivat sutineet aika ajoin, joskus ihan ilman jarrua, joskus vähän jarrulla auttamalla. Vanhan automiehen sanoin: täysin pilalle poljettu auto. Meneekö tää oikeasti näin? Mikä oikein on sellainen "poljettu auto"? Ei kait polkemisella ole mitään tekemistä esimerkiksi sen kanssa, huolletaanko auto säännöllisesti vai ei? Entäpä ovatko Saksasta ostetut autot järjestään poljettuja? Kun niillä on saatettu ajaa jopa 150 km/h nopeudella useampia kilometrejä. Mikä on siis tämä mystinen poljetun auton käsite? Onko Kiikalassa käynyt auto "poljettu auto"? Riittääkö kerta varttimaililla? Kerta dynossa? Jne. Entäpä mistä näkee tai siis tunnistaa poljetun auton? Varttimailin aikakortista? Takarenkaista? Eturenkaista? Jarrupolkimesta? Kaasupolkimesta? Huoltokirjasta? Edellisen omistajan keräämien ylinopeussakkojen määrästä? Imusarjasta? Luistavasta kytkimestä? Rupsahtaneesta etupenkistä? Maalipinnasta? Jne.
__________________
***
GM LS-moottorien ahdinasennukset, vapariviritykset, säädöt sekä dynomittaukset Myös vianetsinnät sekä huollot C5/C6 Corveteille Soita 0400 358 238 www.autokorjaamovirta.fi *** Last edited by Pekka Berkeles : 28.05.2009 at 20:45. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Pekka tuuhan tänne meille pöllikselle käymään. Ois halkojen tekoa,terassin pohjien kaivua, risu savottaa ja nurmikonleikkuutta. Hommien päälle pistän saunan.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Quote:
Löytysköhän karhua.. Mutta per.. töihinhän tässä pitäs jo huomenna...
__________________
Avonainen -91 |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Quote:
__________________
***
GM LS-moottorien ahdinasennukset, vapariviritykset, säädöt sekä dynomittaukset Myös vianetsinnät sekä huollot C5/C6 Corveteille Soita 0400 358 238 www.autokorjaamovirta.fi *** |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Quote:
Eikö edes tunkkia?
__________________
Corvette C3 Coupe 1980 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Oli niin kammottava juttu että en uskaltanut lukea loppuun asti. Voiko joku rohkea kertoa että miten tarina päättyi ja kuka oli murhaaja?
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Quote:
__________________
***
GM LS-moottorien ahdinasennukset, vapariviritykset, säädöt sekä dynomittaukset Myös vianetsinnät sekä huollot C5/C6 Corveteille Soita 0400 358 238 www.autokorjaamovirta.fi *** |
|
#8
|
||||
|
||||
|
no se oli sitten tarinan onnellinen loppu
|
|
#9
|
||||
|
||||
|
MUlle kävi kuin kauhufilmiä katsomassa. Loppuhuipennuksen jälkeen jäi askarruttamaan että minkäs merkkinen ja mallinen se romuttamolta löytynyt poljettu urheiluauto olikaan?
Tässä lienee aihetta jatko-osalle? ![]()
__________________
1975 coupe 350cid ("L48") + 4sp |
|
#10
|
||||
|
||||
|
Samalla kun Pekka miettii poljetun auton määritelmää niin samalla voi selvittää mistä tunnistaa sikapoljetun auton. Tommoiseenkin määritelmään kun on tullut törmättyä.
__________________
Yes Corvette
Älä yritä väkisin . . .
hanki suurempi vasara
|
![]() |
| Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests) | |
| Thread Tools | |
|
|
| Sponsored Links | |||||
|