FinnShark
Home Forums Gallery Links Events Members Search Today's Posts Mark Forums Read Register
Go Back   FinnShark > Finnish Section > C3 (vuosimallit 1968-1982)
User Name
Password

C3 (vuosimallit 1968-1982) Corvette C3 - "Shark Body"

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 27.06.2013, 12:14
hydrauli's Avatar
hydrauli hydrauli is offline
Tulokas
 
Join Date: Mar 2012
Location: Keminmaa
Posts: 12
hydrauli on oikealla tiellä
Vetolevy sökö? katso video.

http://www.youtube.com/watch?v=oBPd0...ature=youtu.be

Tuommosta miellyttävää ääntä lähtee tuolta vetolevy/turbiini alueelta, oisko vetolevy paskana? Koputtelin tuota vetolevyä mutta en kyllä osannu äänestä paljoa mitään päätellä. Mitäs seuraavaksi? Loovaa pois(th350)?
__________________
Corvette-80
Reply With Quote
  #2  
Old 27.06.2013, 12:46
Macho's Avatar
Macho Macho is offline
Dr. Crossfire
 
Join Date: Apr 2004
Location: insideDeepSouth
Posts: 8,222
Macho tulee olemaan kuuluisa ennen pitkääMacho tulee olemaan kuuluisa ennen pitkää
Pultit on hyvin kiinni eikä ota startin rattaaseenkaan? Kokeile väännellä sorkkaraudalla kevyesti vetolevyä eri suuntiin niin näet paremmin onko halkeamia.
Reply With Quote
  #3  
Old 27.06.2013, 14:09
Wessi's Avatar
Wessi Wessi is offline
Värkin värkkäilijä
 
Join Date: Jan 2006
Location: Kouvola, Jaalan kaupunginosa
Posts: 1,018
Wessi on oikealla tiellä
Minulla myös vuosia sitten piti vanissa hirveää kolinaa ja pauketta. Pulttien kiristys korjasi ongelman.
Reply With Quote
  #4  
Old 27.06.2013, 21:26
poppamies's Avatar
poppamies poppamies is offline
Colaholist
 
Join Date: Jun 2005
Location: Tuussula
Posts: 5,699
poppamies on oikealla tiellä
Onko ennen ollut ihan normihiljainen eli onko se yhtäkkiä alkanut pitämään moista vaiko asennuksen jälkeen?

Itellä halkeili aikoinaan 454:n vetolevy totaaliseti johtuen tasapaino klöntin puuttumisesta, josta tulikin mieleen että, onko toi ihan perus 350:n vai aftermarket stroke versio tjsp? late 1-piece taka stefa?
__________________
kohta -75 avo racerin kimppuun
Reply With Quote
  #5  
Old 29.06.2013, 21:36
hydrauli's Avatar
hydrauli hydrauli is offline
Tulokas
 
Join Date: Mar 2012
Location: Keminmaa
Posts: 12
hydrauli on oikealla tiellä
Elikkä tänään kerkesin auton kimppuun ja sieltähän löyty ylläri edellisen omistajan jäljiltä taas vaihteeksi. Moottori ( perus l48 ) on rempattu edellisen omistajan toimesta toissa talvena ja oli tuo laatikon kiinnitys oli jäänyt hieman puutteelliseksi eli ylhäältä oli kolmella pultilla kiinni! Kaikkihan tuossa on vehkeessä on ollu päin vittua mutta eiköhän se siitä pikkuhiljaa kuntoon tule.
Äänihän alkoi ensin hieman hankaavana ja muuttui siitä pikkuhiljaa tuommoiseksi kolinaksi. Varmaan pari/kolme tuhatta ajettu remontin jälkeen.

Löysäsin turbiinin vetolevystä ja panin mosan tulille... kolinat ja kilinät loppu. Tutkailin pitkään tuota vetolevyä lampulla tuosta raosta ja vääntelin sitä samalla mutta ei sieltä paljaalla silmällä säröjä löytyny. Sitten laiton turbiinin ja loovan kunnolla kiinni sekä tarkistin vetolevyn pulttien olevan kunnolla kiinni. Mosa tulille ja hetken oli aivan hiljainen mutta lämmetessä alkoi pientä kahnausta kuulua turbaanin seudulta, ei todellakaan lujaa mutta kuuli kuitenki.
Oisko turbiini ottanu siipeensä tuosta huonosta loovan kiinnityksestä? Reilu milli oli rakoa lootan alapään ja lohkon kiinnityspintojen välissä ja onhan tuo vedätettäessä saattanu vähän nitkahdella.
__________________
Corvette-80
Reply With Quote
  #6  
Old 29.06.2013, 22:07
poppamies's Avatar
poppamies poppamies is offline
Colaholist
 
Join Date: Jun 2005
Location: Tuussula
Posts: 5,699
poppamies on oikealla tiellä
kurkkaa öljyt ja putsari, täyttyy aika nopeasti alumiini mujusta kun turbiin poikii.

Jos jatkat kurvailua niin siinä vaiheessa kun ekan kerran huomaat ettei turbiini osastolla ole kaikki kotona, on ajomatkaa jäljellä noin 10km
__________________
kohta -75 avo racerin kimppuun
Reply With Quote
  #7  
Old 30.06.2013, 23:10
red-red-red's Avatar
red-red-red red-red-red is offline
String racer
 
Join Date: Apr 2004
Location: Quantanamo
Posts: 659
red-red-red on oikealla tiellä
Quote:
Originally Posted by poppamies
kurkkaa öljyt ja putsari, täyttyy aika nopeasti alumiini mujusta kun turbiin poikii.

Jos jatkat kurvailua niin siinä vaiheessa kun ekan kerran huomaat ettei turbiini osastolla ole kaikki kotona, on ajomatkaa jäljellä noin 10km

Toi 10 km taitaa olla juuri se mitta. Ite joskus ihmettelin kiihdyttäessä outoa tärinää, kun vetarin niveletkin oli juuri uusittu. 10 km:n ajon jälkeen turbiini sitten posahti tuhannen päreiksi, ja sitten rempattiin tietysti laatikko myös, kun oli alumiinia täynnä.
Reply With Quote
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: ( members and guests)
Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +3. The time now is 02:49.

Sponsored Links
 
 




Powered by vBulletin. Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2001-2025 FinnShark.com. All rights reserved.